صفحه کلید یا خودکار؛ بهترین روش نت‌برداری کدام است؟

تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۵

مترجم: سیما بیات
 
مغز انسان به هنگام نت برداری با دست، مجبور است به سرعت اطلاعات را در دو گروه طبقه بندی کند: گروه ضروری- آنچه که باید  بنویسید و گروه غیر ضروری- آنچه نباید بنویسید. این فرآیند عصبی برای ما ارزشمند است. به عبارت دیگر، در مواقعی که از لحاظ ذهنی مجبوریم اطلاعات را الویت بندی کنیم، داده های بیشتری در ذهنمان جای می گیرند. تامپسون، دانشمندی است که درباره مزایای نت برداری با دست می گوید :
 
در یک آزمایش دو دانشمند افراد را در محلی جمع آوری نمودند و در حالیکه یک نفر صحبت می کرد نیمی از آنها با صفحه کلید و نیمی دیگر با دست شروع به نت برداری نمودند. از آنها سوال شد که کدامیک بهتر مطالب را به خاطر سپرده اند و کدامیک بهتر به یاد می آورند. آنهایی که با دست می نوشتند برنده شدند. موقعیکه افراد با دست می نویسند هم بهتر درک می کنند، هم بهتر به خاطر می سپارند و هم بیشتر به یاد می آورند. 
 
تامپسون توضیح داد که تایپ کردن برای تبادل اطلاعات و ارتباط  با دیگران مناسب تر است. تایپ سریع با مهارت خوب نوشتاری مرتبط است؛ زیرا، بین افکار شما و نوشتار شما گسستگی کمتری بوجود می آید. استفان گراهام که محقق ادبیات است در مورد این پدیده می گوید: شما می توانید به ایده های وارد شده به ذهن خود فکر کرده و آنها را روی صفحه بیاورید. هرچه سریعتر بتوانید در موقع نوشتن این کار را انجام دهید احتمال کمتری دارد که کلمات از ذهن شما فرار کنند.
 
هفت نکته ی مفید برای نت برداری بهتر
 فرقی نمی کند که با دست یا صفحه کلید نت برداری می کنید، نکات زیر به شما برای نت برداری بهتر کمک می کنند:
 
1-هدف از یادداشت برداری را بدانید- آیا هدف شما به خاطر آوردن چند کلمه ی کلیدی برای ادامه دادن یک مذاکره است؟ یا برای امتحانی آماده می شوید که جزئیات را از شما می پرسند؟
 
2- از دفتر یادداشت خط دار استفاده کنید و سعی کنید دستخط خوبی داشته باشید.  با صرف زمان برای اینکه با دستخط خوب بنویسید می توانید از صرف زمان برای خواندن دستخط خود صرفه جویی کنید.
 
3-زیر مطالب خط بکشید یا اینکه آنها را پررنگ نموده و مشخص نمایید. برخی تغییرات را به یاداشتهای خود بدهید تا بتوانید بعدها آنها را راحتتر رمزگشایی کنید.
 
4-ایده های بزرگ را روی کاغذ بنویسید. اعداد و مطالبی را که قادر نیستید به خاطر بسپارید ثبت نمایید. وقتی اطلاعات و نکته های ضروری را می نویسید می توانید آنها را بخاطر آورید.
 
5-از تبلت استفاده نمایید. اگر می خواهید از مزایای نوشتن با دست و نوشتن بصورت دیجیتالی بهره ببرید می توانید از تبلت و یا ابزاری مانند خودکار اپل استفاده کنید تا فرآیند نت برداری سریعتر شود.
 
6-بهتر است مطالبی در مورد یادداشت های روزانه ی علامت دار یاد بگیرید. یادداشتهای علامت دار بصورت سیستم سازمانی سفارشی شده عمل می کنند.
 
7-برای نت های مربوط به جلسات، پارافهای مربوط به نکات ارزشمند افراد را بنویسید. این مساله به شما کمک می کند که موضوع را راحت تر دنبال کنید. تاریخ، ساعت، شرکت کنندگان، موضوع جلسه و پروژه بعنوان فاکتورهای ثبت و نگهداری است که می توانید آنها را به یادداشتهای خود اضافه کنید.
اخبار
  روابط عمومی تجاری
  شبکه‌های اجتماعی
  بازاریابی
اخبار
  برندینگ
  نیرو
  کتاب
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.