استراتژی بازاریابی Red Bull در شبکه‌های اجتماعی

تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۵

مترجم: مرتضی قدیمی
 
ردبول یکی از پرطرفدارترین کمپانی‌های صنعت نوشیدنی‌های انرژی‌زا است. طرفداران این کمپانی طیف گسترده‌ای از افراد مانند دانش‌آموزان، ورزشکاران، سلبرتی‌ها و کارگران هستند که نیاز سریع به دریافت انرژی برای انجام کارهای روزمره دارند. ردبول در بیش از 167 کشور فعالیت دارد و در طول 26 سال بیش از 50 میلیون قوطی نوشابه فروخته است.
نوشیدنی‌های انرژی‌زا نخستین بار سال 1987 توسط ماتشیز معرفی شدند. ردبول در سال 1988 نخستین عرضه محصولات خود را در اتریش با شروع ورزش‌های کوهستانی، پاراگلایدر، دوچرخه‌سواری و قایق‌رانی آغاز کرد. سپس به ‌عنوان حامی مالی مسابقات اتومبیل‌رانی انتخاب شد و با افراد دیگر این کار را گسترش داد.
 
فیسبوک
ردبول توانسته است بیش از 42 میلیون لایک در صفحه فیسبوک به دست بیاورد. ردبول در این صفحه مانند یک میانجی بی‌نقص عمل می‌کند که اطلاعات مختصر و مفید، سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز را باهم تلفیق کرده، به آنها چاشنی نوآوری اضافه می‌کند و محتوایی تولید می‌کند که هیچ رقیب دیگری با این سطح از کیفیت ارائه نداده است. خلاقیت این برند در ویدئوهای تحسین‌برانگیزش آن را یک سروگردن از رقیبان بالاتر قرار داده است.
 
هیجان تصاویر اشتراکی در این صفحه واقعا مغز را منفجر می‌کند. تحرک نهفته در این تصاویر و ویدئوها دقیقا همان چیزی است که از یک برند ورزشی و نوشیدنی انرژی‌زا انتظارش را دارید. همان‌طورکه می‌دانید شعار ردبول "به شما بال می دهد" است. در همه تصاویر نیز این مفهوم انعکاس دارد؛ به‌گونه‌ای که گویی تمام افراد حاضر در تصویر درحال پرواز هستند.
ردبول ادعا و باور دارد که تنها فروشنده چند محصول ساده نیست؛ بلکه آنها، راه یک زندگی فعال و پرانرژی را ارائه می دهند.
 
کپشن‌های پست‌های فیسبوکی کوتاه ولی کاملا گویا هستند. وقتی محتوایی چنین قوی تولید می‌کنید، جلب مشارکت کاربران کار سختی نخواهد بود. این کپشن‌ها به‌گونه‌ای هستند که راهی جز تماشای ویدئوها برای شما باقی نمی‌گذارند.
تیم رسانه اجتماعی زمان قابل‌توجهی صرف پاسخ به نظرات می‌کنند و با راهنمایی کاربران به آدرس‌های مفید برای یافتن اطلاعات موردنیازشان، گامی نتیجه بخش درراستای افزایش بینش آنها برمی‌دارد.
 
توییتر
با داشتن 1.92 میلیون کاربر در توییتر مسلما @RedBull راه درست استفاده از توییتر را طی کرده است. استراتژی ردبول در این صفحه کاملا متمایز از فیسبوک است. قسمت عمده محتوای اشتراکی در توییتر بر پایه تصاویر است که باعث می‌شود این محتوا قابلیت اشتراک بیشتری داشته باشند. در این صفحه نیز موضوع اصلی محتوا درباره سرعت، ورزش و تحرک است. این محتوا نسبت به فیسبوک غیررسمی‌تر و صمیمی‌تر و دارای کپشن‌های کوتاه‌تر به نظر می‌رسند.
 
موضوع قابل‌توجه بعدی علاقه فراوان ردبول برای بازی با کلمات برای خلق یک کپشن زیبا و هنرمندان است. این علاقه نشانگر جنبه‌ای از کار رسانه‌های اجتماعی است که در آن انسان‌ها همواره بر ربات‌ها و ماشین‌ها  چیره می‌شوند.
 
اینستاگرام
ردبول توانسته است 24 میلیون کاربر در اینستاگرام گرد آورد. رنگارنگی، جذابیت، هیجان و پرتحرکی از ویژگی‌های ویژه ردبول است که در پست‌های اینستاگرام نیز منعکس شده است. در این صفحه تلفیقی زیبا و هنرمندانه از تصاویر و ویدئوها را می‌توان یافت.
 
پشت تمامی پست‌ها داستان‌هایی زیبا، هیجان‌انگیز و شاید غمناک نهفته است. این پستها و تصاویر مربوط به مکان‌ها، افراد و موضوعات متفاوت است که ردبول سعی می‌کند با تگ کردن، کاربران را با آنها آشنا کند.
صفحه اینستاگرام بیشتر رویکرد جهانی دارد و موضوعاتی که می‌تواند برای تمامی ملل و اقوام چالش‌برانگیز باشد در این صفحه به‌اشتراک گذاشته می‌شوند. همچنین می‌توان تمرکز و اصرار ویژه کمپانی روی شعار ردبول "به شما بال می‌دهد" را یافت. تصاویر فراوانی نیز از طرف کاربران به ردبول فرستاده می‌شود که در این صفحه به اشتراک گذاشته می‌شوند.
 

از دست ندهید:

 

اخبار
  روابط عمومی تجاری
  شبکه‌های اجتماعی
  بازاریابی
اخبار
  برندینگ
  نیرو
  کتاب
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.